Uncategorized

Ashwaganda – jak działa?

Ashwaganda – jak działa?

Ashwaganda (Withania somnifera) to roślina, która od wieków jest wykorzystywana w ajurwedzie – hinduskiej medycynie naturalnej. W Indiach nazywana jest „indyjskim żeń-szeniem”, co związane jest z jej właściwościami adaptogennymi, czyli zdolnością do pomagania organizmowi w dostosowaniu się do stresu i zmian w środowisku. Ashwaganda jest rośliną wieloletnią, rosnącą na obszarach suchych i piaszczystych w Azji Południowej, Afryce i na Bliskim Wschodzie. W ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością wśród osób poszukujących naturalnych sposobów na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Właściwości adaptogenne Ashwagandy

Ashwaganda jest rośliną adaptogenną, co oznacza, że pomaga organizmowi dostosować się do zmieniających się warunków i stresu. Adaptogeny to naturalne związki, które pomagają zwiększyć odporność organizmu na stres, regulując poziom kortyzolu – hormonu stresu. Kortyzol jest produkowany przez nadnercza w sytuacjach stresowych i jego wysoki poziom może prowadzić do rozwoju chorób takich jak cukrzyca, choroba niedokrwienna serca czy choroby autoimmunologiczne.

Ashwaganda działa na organizm na kilka sposobów. Po pierwsze, zwiększa poziom antyoksydantów w organizmie, co pomaga chronić komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Wolne rodniki powstają w wyniku procesów metabolicznych, ale również są generowane przez czynniki zewnętrzne takie jak zanieczyszczenia, promieniowanie UV czy dym papierosowy. Ashwaganda jest źródłem przeciwutleniaczy takich jak alkaloidy, saponiny i witanolidy, które pomagają zneutralizować wolne rodniki i zapobiegać uszkodzeniom komórek.

Po drugie, Ashwaganda działa korzystnie na układ hormonalny, zwłaszcza na poziom kortyzolu. Badania wykazały, że suplementacja Ashwagandą może pomóc obniżyć poziom kortyzolu u osób z wysokim poziomem tego hormonu. W jednym z badań przeprowadzonych na grupie 64 osób z wysokim poziomem kortyzolu, suplementacja Ashwagandą przez 60 dni skutkowała znacznym obniżeniem poziomu kortyzolu we krwi.

Ashwaganda – wpływ na układ nerwowy

Ashwaganda ma również korzystny wpływ na układ nerwowy. Badania wykazały, że suplementacja Ashwagandą może pomóc zmniejszyć objawy depresji i lęku. W jednym z badań przeprowadzonych na grupie 64 osób zdiagnozowanych z chorobą depresyjną, suplementacja Ashwagandą przez 8 tygodni skutkowała zmniejszeniem objawów depresyjnych w porównaniu do grupy placebo.

Ashwaganda może również pomóc w poprawie funkcji poznawczych. W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach wykazano, że Ashwaganda może poprawić zdolność uczenia się i pamięć. Z kolei w badaniach na ludziach stwierdzono, że suplementacja Ashwagandą może poprawić funkcje poznawcze u osób starszych.

Ashwaganda w walce z chorobami

Ashwaganda ma również potencjalne zastosowanie w walce z niektórymi chorobami. Badania wykazały, że Ashwaganda może pomóc w redukcji ryzyka rozwoju chorób serca. W jednym z badań przeprowadzonych na grupie 50 osób ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, suplementacja Ashwagandą przez 8 tygodni skutkowała zmniejszeniem poziomu cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu) we krwi.

Ashwaganda może również pomóc w leczeniu cukrzycy. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że Ashwaganda może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi u myszy z cukrzycą. Z kolei w badaniach na ludziach stwierdzono, że suplementacja Ashwagandą może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2.

Ashwaganda – jak stosować?

Ashwaganda jest dostępna w różnych formach – jako proszek, wyciąg cieczowy czy kapsułki. Najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem suplementacji Ashwagandą, ponieważ może ona mieć interakcje z niektórymi lekami. Dawkowanie Ashwagandy zależy od formy, w jakiej jest stosowana oraz od celu suplementacji. Przyjmowanie zbyt dużej dawki Ashwagandy może skutkować niepożądanymi efektami, takimi jak biegunka, nudności czy bóle brzucha.

FAQ

Ashwaganda – jak działa?

Ashwaganda działa jako adaptogen, pomagając organizmowi dostosować się do zmieniających się warunków i stresu. Zwiększa poziom antyoksydantów w organizmie, obniża poziom kortyzolu i działa korzystnie na układ nerwowy.

Czy Ashwaganda jest bezpieczna?

Ashwaganda jest uważana za bezpieczną, ale przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, ponieważ może mieć interakcje z niektórymi lekami.

Jakie są skutki uboczne Ashwagandy?

Przyjmowanie zbyt dużej dawki Ashwagandy może skutkować niepożądanymi efektami, takimi jak biegunka, nudności czy bóle brzucha.

Jakie są zastosowania Ashwagandy?

Ashwaganda może mieć korzystny wpływ na układ hormonalny, układ nerwowy i funkcje poznawcze. Może również pomóc w walce z niektórymi chorobami, takimi jak choroby serca czy cukrzyca.

Jakie są formy Ashwagandy?

Ashwaganda jest dostępna w różnych formach – jako proszek, wyciąg cieczowy czy kapsułki.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *